Gry podobne do GTA – nie tylko Sleeping Dogs. Propozycje gangsterskich gier akcji

Kornel Grotkowski
Seria Grand Theft Auto uznawana jest za jedną z najlepszych w całej historii wirtualnej rozrywki. Nie powinno dziwić, że wielu później próbowało stworzyć dzieła zbliżone do produkcji firmy Rockstar Games. Jakie są najlepsze gry podobne do GTA? Sprawdź!
gry podobne do gta

Przygodowe gry akcji o gangsterach? Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście seria Grand Theft Auto. Świetne San Andreas, nieco już archaiczne Vice City, czy wciąż popularne GTA 5. Wszystkie te tytuły uznawane są obecnie za kultowe. Dzieła stworzone przez firmę Rockstar wyznaczały standardy i przecierały ścieżki. Nic dziwnego, że wielu próbowało kopiować te pomysły. Gry podobne do GTA mogą jednak pozytywnie zaskoczyć. Kilka tytułów wybija się na tle konkurencji.

Mafia – seria, która zrobiła to inaczej

Choć serie GTA i Mafia są często porównywane, twórcy z czeskiego studia Illusion Softworks (później 2K Czech) podeszli do tematu nieco inaczej. Postawili na realizm, spowalniając nieco akcję kosztem rozbudowanej fabuły. Pierwsza odsłona serii okazała się wielkim sukcesem. Gangsterska historia z lat 30. XX wieku opowiedziana została z dużym rozmachem. Dwie kolejne części gier podobnych do GTA, które pojawiły się w 2010 i 2016 roku, zaproponowały nowe rozwiązania. Nie wszyscy fani oryginału byli zachwyceni, szczególnie Mafią III, ale gry należy ocenić pozytywnie. W 2020 roku pojawił się remake pierwszej odsłony zatytułowany „Mafia: Edycja ostateczna”.

Gry podobne do GTA? Seria Just Cause!

Czym cechują się cztery części Just Cause? Ogromnym światem i wciągającą fabułą. Wszystkie to oczywiście gry akcji, ale nie opowiadające o rozwijaniu mafijnego półświatka. Rozgrywka skupia się na walce dobra ze złem, ale w tym przypadku my kierujemy bohaterem będącym w tej pierwszej grupie. Gry z serii Just Cause publikowane są z kilkuletnimi przerwami od 2006 roku. Ostatnia ukazała się w 2018 roku.

Saints Row – gangsterskie porachunki

Fascynujące jest życie gangstera? Różnie bywa, ale na pewno warto zagłębić się ten brudny, pełen zbrodni i walki o wpływy świat. Nie ma na to lepszego sposobu niż seria Saints Row, czyli kolejne gry podobne do GTA. Produkcje pojawiają się od 2006 roku i zachwycają realizmem, a także – to cecha łącząca wszystkie tytuły – bogatym i obszernym światem pełnym rozbudowanych misji. Tytuły z cyklu cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że przez ostatnie półtorej dekady pojawiło się ich aż pięć. Kolejna jest już zapowiedziana, ale w formie rebootu debiutanckiej odsłony. Jej premiera zapowiedziana jest na ten drugą połowę 2022 roku.

Sleeping Dogs, czyli walka z przestępczością

Jeśli znudziło ci się granie gangsterami, alternatywą może okazać się tytuł Sleeping Dogs. W grze wcielisz się w postać detektywa, którego zadaniem będzie infiltrowanie triady zwanej Sun on Yee. Tytuł na rynku pojawił się w 2012 roku i zebrał bardzo pozytywne recenzje. Gra dostępna jest na wszystkie najpopularniejsze platformy. Kilka lat temu gruchnęła informacja o powstaniu kontynuacji Sleeping Dogs, ale te plany nigdy nie zostały zrealizowane. Szkoda.

Jeśli chodzi o gry z otwartym światem podobne do Grand Theft Auto, to ich znalezienie nie powinno stanowić problemu. Rynek jest bogaty w podobne tytuły. Najlepsze gry, wymienione wyżej, potrafią wciągnąć na wiele godzin i zagwarantować dużo rozrywki. Jeśli więc zagrywałeś się w GTA V, na pewno spodoba ci się jeden z zaproponowanych wyżej tytułów. Znajdziesz wśród nich pozycje zarówno na PC, jak i konsole: Xbox 360, One oraz PS3 i PS4. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły