Jakie gry dla dzieci wybrać i czym sugerować się podczas zakupu? Poradnik i lista najpopularniejszych tytułów

Kornel Grotkowski
Świat gier komputerowych jest tak obszerny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Nie wszystko jednak nadaje się dla każdego. Gry dla dzieci powinny być wybierane przez rodziców – tak, aby były bezpieczne i rozwijające.
gry dla dzieci

Świat nowoczesnych technologii rozwija się w zastraszającym tempie. Nie ma możliwości, żeby dziecko nie korzystało z takich urządzeń jak komputery, smartfony czy tablety. Zadaniem rodzica nie jest zatem sztuczne ograniczanie czasu przed ekranem, ale odpowiednie nim zarządzanie. Kontrolowanie, w jakie tytuły gra dziecko, czy jakich aplikacji używa. Niebezpieczeństw płynących z nieodpowiedniego korzystania z internetu jest sporo, ale można ich uniknąć. Wybierając gry dla dzieci, koniecznie zwracaj uwagę na kilka istotnych elementów. Kluczowe jest oznaczenie PEGI, ale nie można ufać mu bezgranicznie. O tym i wielu innych zagadnieniach przeczytasz w poniższym tekście!

PEGI – czym jest tajemnicze oznaczenie gier komputerowych?

Pan European Game Information, znany bardziej jako PEGI, to obowiązujący w całej Europie system oceniania gier komputerowych. Inicjatywa rozwijana jest od 2003 roku i obecnie używana w 39 krajach Starego Kontynentu. Każda gra ukazująca się na rynku otrzymuje od twórców systemu jedno z pięciu oznaczeń:

  • PEGI 3 – gra przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Nie zawiera wulgaryzmów, choć dopuszczalna jest minimalna ilość przemocy, jeśli ta przedstawiona została w zabawnym kontekście;
  • PEGI 7 – produkcje dla graczy od 7. roku życia. To w zasadzie gry, które dopuszczone byłoby również dla młodszych graczy, ale oceniający uznali, iż zawierają elementy dźwiękowe lub sceny, które w taki czy inny sposób mogłoby przerazić młodszych odbiorców;
  • PEGI 12 – dozwolone od 12. roku życia bardziej realistyczne produkcje, w których pojawia się przemoc. Ta jednak skierowana jest przeciw postaciom fantastycznym, a sama jej forma jest nierealistyczna. Wulgaryzmy, jeśli występują, mają łagodny charakter i nie odnoszą się do seksu;
  • PEGI 16 – takie oznaczenie sugerujące, że gra dostępna jest dla osób po 16. roku życia, pojawia się na tytułach, w których występuje przemoc lub aktywność seksualna w realistycznej odsłonie. W grze mogą występować również brutalniejsze wulgaryzmy, czy sceny popełniania przestępstw;
  • PEGI 18 – gry przeznaczone dla dorosłych, w których występuje na przykład przemoc wobec niewinnych osób czy sugestywne sceny seksu. Mogą zawierać promowanie zażywania narkotyków.

Gry komputerowe to nie tylko edukacja, ale i rozrywka

Oznaczenie PEGI, jak zresztą widać, zostało opracowane z myślą o bezpieczeństwie dzieci, ale również jako forma pomocy dla rodziców. Bo to właśnie ich zadaniem jest kontrolowanie, w co gra ich podopieczny. Wybierając tytuł, zwróć uwagę na wspomniane oznaczenie, ale miej świadomość, że nie jest to system doskonały. Ponieważ został ujednolicony, nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich zmiennych. Ma być raczej sposobem na wskazanie konkretnych zagadnień, ale nie jedyną słuszną drogą w procesie doboru gier.

Sprawdzaj, na czym polega gra

Zarówno darmowe gry online dla dzieci, jak i najdroższe tytuły z kategorii AAA mogą zawierać nieodpowiednie sceny, dialogi, animacje czy mechaniki. Zanim więc wybierzesz jakąś produkcję, sprawdź, na czym polega dany tytuł. To proste – wystarczy skorzystać z internetu, gdzie są wszystkie niezbędne informacje. Co oczywiste, nie każda gra to gra edukacyjna. Te stricte rozrywkowe muszą mieć pewną formę, żeby były odpowiednie dla dziecka w określonym wieku. Wybierając, zwracaj również uwagę na zainteresowania swojego podopiecznego. Przecież nie wszystkie nowe gry będą dla niego wciągające.

Najlepsze gry dla dzieci – nasze propozycje z podziałem na wiek

Poniżej zaprezentowaliśmy przykładowe gry skierowane do dzieci w określonym wieku. To listy uogólnione, które opierają się przede wszystkim na popularności, ale również aspektach edukacyjnych. Wiele z nich rozwinie u twojego dziecka logiczne myślenie, podejmowanie decyzji, refleks czy spostrzegawczość. Przez dobrą zabawę do rozwoju.

Gry dla najmłodszych (3–6 lat)

Proste, kolorowe gry, które powinny przede wszystkim pozytywnie wpływać na rozwój młodego człowieka. Pamiętaj, aby kontrolować czas, który dziecko spędza przed ekranem i z odpowiednim zaangażowaniem wybierać produkcje. Nie wszystkie będą bowiem odpowiednie dla takich maluchów. Oto kilka propozycji pierwszych gier dla dzieci:

  • Psi Patrol: Rusza do akcji!;
  • Just Dance 2021;
  • Rush: Przygoda ze studiem Disney Pixar;
  • New Pokémon Snap;
  • Super Mario Maker 2.

Gry dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7–10 lat)

Wiek wczesnoszkolny to czas intensywnego rozwoju dziecka. Wtedy zaczyna fascynować się grami – na przykład pod wpływem rówieśników. Zadbaj, żeby produkcje były nie tylko rozwijające, ale również zapewniające rozrywkę. Walory edukacyjne są oczywiście kluczowe, ale pamiętaj, że każda gra odpowiednio dobrana do wieku będzie miała pozytywny wpływ na twoją pociechę. Nasze propozycje:

  • FIFA 22;
  • Minecraft;
  • LEGO – seria gier o różnej tematyce;
  • Ori and the Blind Forest;
  • Super Mario Odyssey.

Gry dla starszych dzieci (11–15 lat)

Najciekawsze gry dla dzieci w tym wieku obejmują już popularne produkcje online – zarówno na komórki, jak i komputery czy konsole. Starsze dzieciaki chętnie sięgają po produkcje FPP czy FPS, strategiczne czy sportowe. Wiele z nich będzie dla nich odpowiednich, ale nie wszystkie. Zwróć uwagę przede wszystkim na przemoc, która może być problemem w niektórych tytułach. Twoje dziecko zainteresować mogą następujące gry:

  • Plants vs Zombies: Garden Warfare;
  • Transformers: Devastation;
  • Block’n’Load;
  • Child of Light;
  • World of Tanks;
  • Splatoon.

Gry dla nastolatków (16–18 lat)

Tutaj nie sprawdzą się już typowe gry dla dzieci. Nastolatkowie chętniej sięgają po poważniejsze produkcje, zapominając nieco o tym, że wciąż nie wszystkie treści będą dla nich odpowiednie. Choć tytuły oznaczone PEGI 16 stanowią obszerną część rynku, wciąż wśród popularnych produkcji dla dzieci w starszym wieku mogą znaleźć się te dla dorosłych. Warto mieć rozeznanie, w co grają nastolatkowie i czy jest to dla nich odpowiednie. Na ich komputerach czy komórkach mogą pojawić się takie produkcje:

  • Horizon: Forbidden West;
  • Battlefield 2042;
  • Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei;
  • Need For Speed: Heat;
  • Disciples: Liberation;
  • Beyond a Steel Sky;
  • Dungeons & Dragons: Dark Alliance;
  • Elden Ring.

To, że dziecko będzie grać w gry, to bardziej niż pewne. Jak nie na komputerze, to smartfonie czy tablecie. Ważne, aby tytuły były dobrane do potrzeb i możliwości gracza i wpływały pozytywnie na jego rozwój. Zaprezentowane wyżej gry dla dzieci to oczywiście tylko niewielka część tego, co dostępne jest na rynku. Rozwija się on dynamiczne i w każdym tygodniu pojawiają się nowe tytuły, które wcześniej czy później trafią w ręce młodszych graczy. Jeśli masz dziecko, które interesuje się elektroniczną rozrywką, powinieneś być na bieżąco i samodzielnie, oczywiście po weryfikacji, proponować mu co ciekawsze tytuły.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły