Najlepsze gry o zombie ostatniej dekady

Kornel Grotkowski
Któż z nas nie słyszał o nieumarłych pragnących dobrać się do ludzkiego mózgu podczas, gdy pozostali przy życiu bohaterowie muszą za desperacko przetrwać ich atak? Żywe trupy znamy z literatury, kina, komiksów. Czas na gry o zombie!
gry o zombie

Tematyka zombie stanowi istotny element na rynku gier wideo. Gry o zombie są coraz bardziej zróżnicowane, dopracowane, dojrzalsze fabularnie i piękniejsze graficznie. W tym tekście przedstawimy subiektywny ranking, w którym znajdą się gry o zombie z ostatnich lat, wydane na konsole i komputery osobiste. Ich kolejność jest przypadkowa.

Dying Light – gry o zombie polskiego studia

Zaczniemy od produkcji, z której możemy, jako Polacy, dumni. Dying Light, wrocławskiego studia Techland, to hitowa produkcja gatunku survival horror. Akcja gry ma miejsce w otwartym Harran, mieście wzorowanym na Stambule. Śmiertelny wirus opanował aglomerację, zarażeni zamieniają się w zombie, przenosząc chorobę na zdrowych ludzi. Władze obejmują kwarantanną całe miasto i otaczają je murem.

Wcielamy się w agenta, którego zadaniem jest zdobycie tajnych dokumentów z informacjami na temat pokonania wirusa zamieniającego ludzi w zombie. Grę widzimy z oczu bohatera, a przez miasto przemieszczamy się za pomocą świetnie zaprojektowanego parkuru. Efektowne pokonywanie przeszkód potrafi wciągnąć bez reszty.

W „Dying Light” walczymy z zombie przede wszystkim za pomocą broni białej i obuchowej. Kije, maczety, siekiery, młotki rury, czy deski przyjdą nam z pomocą w likwidowaniu zarażonych wirusem oponentów. Broń palna również jest dostępna, ale trudna do zdobycia. „Dying Light” zapewnia rozrywkę na długie godziny dzięki głównej fabule i rozbudowanym zadaniom pobocznym. Już 4 lutego premiera drugiej części gry o zombie, która obiecuje jeszcze więcej możliwości w mieście 4-krotnie większym niż Haraan. Nie możemy się doczekać!

Day Gone – gra o motocykliście z zombie

„Days Gone” to trzecioosobowa gra akcji osadzona w świecie malowniczego, postapokaliptycznego Oregonu. Jako motocyklista Deacon musimy przetrwać w walce z nieprzyjaznymi zombie, zwanymi tutaj świrusami. Świrusy to ludzie zarażeni wirusem, który zmienił ludzkość nie do poznania. Naszym zadaniem będzie przeżyć przy pomocy swoich bojowych umiejętności i motocykla, dzięki któremu będziemy przemierzać krajobrazy opuszczonego stanu Oregon.

Sposób rozgrywki nie jest innowacyjny, ale solidnie wykorzystuje sprawdzone już w grach akcji schematy. Eksplorujemy obszerną mapę w poszukiwaniu surowców, wykonujemy misje główne i poboczne, walczymy z wrogami; zarówno ludźmi, jak i ofiarami wirusa przemienionymi w nieumarłych.

Zombie w „Days Gone” poruszają się w małych grupach lub hordach, które są wizytówką gry. Grupy zarażonych wirusem osób można liczyć w setkach osobników. Napierająca na nas masa zombie przywodzi na myśl film „World War Z” z Bradem Pittem w roli głównej. Tłum przeciwników wygląda imponująco i zmusza gracza do szybkiego opracowania planu walki (lub ucieczki). Jeżeli szukacie filmowej fabuły, możliwości samotnego przemierzania pięknego świata na motocyklu i hord zombie do wybicia – Days Gone to tytuł dla was idealny.

Resident Evil 2 Remake – odświeżona wersja kultowego klasyku o zombie

Resident Evil to kultowa, japońska seria gier gatunku survival horror, której historia sięga 1996 roku. Omawiana tutaj odsłona to Resident Evil 2 Remake, czyli całkowicie odświeżona wersja oryginalnej gry o zombie z 1998 roku. Jest to remake najwyższej jakości – to produkt całkowicie unowocześniony i dopieszczony w każdym calu.

Historia toczy się w fikcyjnym mieście Racoon City z naciskiem na miejscowy komisariat policji, gdzie trafia, w zależności od wyboru gracza, Leon Kennedy, bądź Claire Redfield. Główni bohaterowie gry zostaną rozdzieleni i zmuszeni do walki z hordami napierających, zarażonych tajemniczym wirusem, zombie. Po drodze spotykają różne postacie pobocze, w zależności od podjętych przez gracza decyzji.

Gra porzuca dwu i pół wymiarowe korzenie oryginału, modernizując się do przyjętej dziś powszechnie kamery zza pleców bohatera. Produkcja japońskiego studia Capcom to survival horror najwyższej próby. Przemierzamy ciemne korytarze i ulice miasta, mając do dyspozycji broń z niewielką ilością amunicji. Uważamy na czające się zza rogu zombie z niezbyt przyjaznymi zamiarami. Po drodze szukamy zapasów, przydatnych informacji i pomocy ludzi, których wirus nie dopadł. Do nas należy decyzja, czy w obliczu zagrożenia walczyć z zombie, czy uciekać. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa.

Last of us – gra z zombie na konsolę Playstation

Na koniec jedna z najbardziej utytułowanych gier o zombie, uznana przez krytyków i graczy, będąca jednym z najpopularniejszych tytułów ekskluzywnych na konsolę PlayStation 3. „The Last of Us” to historia tocząca się w roku 2033. Świat od 20 lat jest opanowany przez tajemniczy wirus, który zniszczył cywilizację. W miastach ocalali ludzie walczą ze sobą o broń, jedzenie i lekarstwa. Największy postrach sieją zainfekowani grzybem ludzie zamienieni w zombie. Główny bohater, przemytnik Joel wraz z nastoletnią sierotą Ellie próbują przeżyć w tym nieprzyjaznym świecie. Paradoksalnie to nie zainfekowane zombie, ale ocalali ludzie będą groźniejsi dla naszej dwójki bohaterów.

W The Last of Us przyjdzie nam się zmierzyć zarówno ze zwykłymi ludźmi, jak i z ofiarami infekcji grzybiczej, które zostały zamienione w bezmózgie zombie. Mamy do dyspozycji broń palną, jednak, jak przystało na survival horror, amunicja do niej jest trudno dostępna. Na szczęście możemy też się bronić elementami otoczenia, np. deskami, kijami, czy cegłami. Często jednak bywa tak, że lepiej będzie dla gracza w ogóle nie wdawać się w konfrontację, unikając wrogów poprzez skradanie się. Do dyspozycji oddano nam także system wytwarzania, dzięki któremu z napotkanych w świecie gry przedmiotów możemy wytwarzać przydatne przedmioty, w tym apteczkę, czy koktajl Mołotowa.

The Last of Us to gra dojrzała fabularnie, opowiadająca nie tylko o walce z zombie, ale także o człowieczeństwie, relacjach międzyludzkich, godzeniu się z rzeczywistością. Wszystko to oprawione piękną grafiką, która wyciska ostatnie soki z konsoli PlayStation 3, oraz udźwiękowione genialnymi melodiami Gustavo Santaoalli. Nic więc dziwnego, że ta produkcja studia Naughty Dog jest powszechnie uważana za jedną z najwybitniejszych gier nie tylko na PS3, ale w ogóle.

Zombie to wdzięczny temat do gier dający producentom pole do zaprezentowania swojej inwencji twórczej. Mamy do wyboru gry stawiające na brutalne konfrontacje, skradanie się, taktykę przetrwania, czy opowieść o relacjach międzyludzkich, dla których żywe truposze są tylko tłem wydarzeń. Nie ma żadnych wątpliwości, że warto sięgnąć po gry o zombie. Zabawa i dreszcze gwarantowane!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły