Gry o kosmosie – 5 najpopularniejszych tytułów, których akcja rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej

Kornel Grotkowski
Dostępne na rynku gry o kosmosie będą odpowiednim wyborem zarówno dla miłośników akcji, RPG, jak i produkcji strategicznych. To w wielu wypadkach dopracowane i wciągające tytuły. Wybraliśmy pięć z nich, które powinien znać każdy miłośnik kosmosu.
Gry o kosmosie

Choć wiemy o przestrzeni kosmicznej coraz więcej, wciąż – w wielu obszarach – jest wielką tajemnicą. Dlatego fascynuje i działa na wyobraźnię. Popularne są filmy i seriale, których akcja osadzona jest w kosmosie. Podobnie jest z wirtualną rozgrywką. Gry o kosmosie wydawane są regularnie, a wiele dostępnych obecnie tytułów to dzieła z segmentu AAA. Dopracowane, ze świetną grafiką i wciągającą fabułą.

Seria Mass Effect – cenione gry o kosmosie

Przed dekadę, od 2010 do 2017 roku, światło dzienne ujrzały trzy części serii Mass Effect. Wyprodukowane zostały przez kanadyjskie studio BioWere. To unikatowe połączenie elementów znanych z gier science fiction, akcji, fabularnych i TPP. Stanowiące trylogie produkcje uznawane są za najlepsze gry o kosmosie w całej historii. Głównie z powodu wciągającej i pełnej detali historii, a także rozbudowanego świata przedstawionego. Gry osiągnęły ogromny sukces komercyjny i docenione zostały wieloma branżowymi nagrodami.

Bohaterem serii Mass Effect jest komandor Shepard, który jest pierwszym w historii agentem Rady Cytadeli. Rzecz dzieje się oczywiście w przyszłości. Przyszłości, w której ludzie dzięki odkrytej przez siebie technologii protean rozpoczęli ekspansję Drogi Mlecznej i poznali inne inteligentne rasy. Jak nietrudno się domyślić, doprowadziło to do wielu problemów. Protagonista ma za zadanie – działając wraz z dwoma towarzyszami sterowanymi przez AI – uratowanie galaktyki przed rasą Żniwiarzy.

No Man’s Sky, czyli kosmiczna piaskownica

Wydane w 2016 roku No Man’s Sky zapowiadane było jak gra przełomowa. Z otwartym i nieskończonym światem. Po premierze okazało się, że twórcy nie podołali zadaniu. Mimo wszystko się nie poddali. Przez lata udoskonalali swoją produkcję, co zaowocowało stworzeniem jednej z najciekawszych gier, której akcja osadzona została w przestrzeni kosmicznej. Zachwyca przede wszystkim oprawą audiowizualną. Podobać może się również z powodu całkowitej dowolności eksploracji i rozwoju bohatera. Co ważne, świat gry jest generowany proceduralne. Choć początki były trudne, No Man’s Sky należy uznać za jedną z najlepszych akcyjnych gier o kosmosie dostępnych obecnie na rynku.

Space Engineers – zaawansowana inżynieria

Na wielu płaszczyznach Space Engineers jest podobne do opisanej wyżej produkcji. Tutaj również masz do dyspozycji otwarty i obszerny świat, a także pełną dowolność w zakresie prowadzenia rozgrywki. Tytuł skierowany jest do pojedynczego gracza, ale możliwa jest również kooperacja i rozgrywka online. Space Engineers skupia się przede wszystkim na:

  • inżynierii;
  • konstruowaniu;
  • eksploracji kosmosu.

Wydana w 2019 roku produkcja cały czas jest udoskonalana. Na platformie Steam dostępnych jest wiele wzbogacających rozgrywkę, płatnych dodatków.

Galaxy on Fire 2. Pecetowe TPP

Tytuł zaczynał jako niewielkich rozmiarów gra na urządzenia mobilne. Sukces był jednak tak duży, że szybko zdecydowano się na przygotowanie wersji na komputery osobiste. Galaxy of Fire 2 trafiło na rynek w sierpniu 2012 roku. Tytuł zawiera w sobie elementy kosmicznej strzelaniny z perspektywy trzeciej osoby. Przez większość czasu sterował będziesz jednym z trzydziestu dostępnych modeli statków kosmicznych. Tytuł zachwyca rozmachem. Obejmuje kilkadziesiąt układów gwiezdnych oraz ponad sto stacji kosmicznych – wszystkie możliwe do eksploracji. Choć Galaxy of Fire 2 ma już swoje lata, wciąż może się podobać fanom gier o kosmosie.

EVE Online – propozycja free-to-play

Dostępna na Steamie gra MMO zatytułowana EVE Online skierowana jest do miłośników otartych światów. Produkcja jest bardzo rozbudowana. Pozwala na współpracę online z graczami z całego globu. Nie można również zapomnieć, że jest dostępna bez żadnych dodatkowych opłat. Choć miała swoją premierę w 2013 roku, wciąż ma obszerną bazę regularnie grających w nią użytkowników. Dzieje się tak dlatego, że producent i wydawca – firma CCP – wzbogaca EVE Online nowymi mechanikami i treściami. Dużą zaletą tytułu są niewielkie wymagania sprzętowe.

Jak widać, wybór gier o kosmosie jest naprawdę duży. To dzieła z gatunków MMO, FPP czy TPP, ale również strategie czasu rzeczywistego, symulatory i gry RPG. Ta rozpiętość sprawia, że niezależnie od tego, jakie gry lubisz, na pewno znajdziesz tytuł, który spełni twoje oczekiwania. Dostępne są również darmowe gry, których akcja osadzona jest w przestrzeni kosmicznej. Jeśli nie chcesz inwestować, możesz pokusić się o zainstalowanie jednej z nich.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły