Gry dla 4-latków – proste, ale rozwijające i edukacyjne. Najlepsze gry dla dzieciaków w wieku przedszkolnym

Kornel Grotkowski
Szukasz odpowiedniej gry dla 4-latków? W artykule znajdziesz propozycje tytułów, które powinny spodobać się twojemu dziecku. Dadzą mu dużo frajdy, a jednocześnie będą pełniły funkcję edukacyjną i pozytywnie wpłyną na jego rozwój.
gry dla 4 latków

Dzieci w wieku 4 lat dopiero zaczynają swoją przygodę z elektroniczną rozrywką. Twoim zadaniem, jako opiekuna, będzie kontrolowanie czasu korzystania przez nie z takich urządzeń jak telewizory i smartfony. Jednocześnie będziesz musiał zadbać o to, żeby wybrane tytuły były faktycznie odpowiednie dla dziecka w tym wieku. Gry dla 4-latków powinny być proste i mieć przyjazną grafikę, ale przede wszystkim korzystanie z nich powinno pozytywnie wpływać na rozwój twojego podopiecznego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji gier zręcznościowych i logicznych, w które warto grać wraz z dzieckiem.

UglyDolls: (Nie)doskonała przygoda – ciekawa gra kooperacyjna

Gra powstała na licencji filmów animowanych dla dzieci „UglyDolls”. Rozgrywka opiera się na losowo generowanych planszach, a także rozbudowanym trybie dla wielu graczy. Jest to produkcja akcji, która pozwoli twojemu dziecku na rozwój refleksu, a także zręczności. Tytuł ukazał się na rynku w 2019 roku i natychmiast zdobył serca najmłodszych graczy. Dostępny jest nie tylko na PC, ale również na wszystkie najważniejsze konsole (w tym Switch). Prosta animowana grafika wpada w oko i daje wiele satysfakcji podczas gry.

SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake – prosta gra dla przedszkolaków

Trójwymiarowa platformówka powstała na podstawie słynnego serialu animowanego stacji Nickelodeon. Twoje dziecko wcieli się w postać tytułowego bohatera, który będzie musiał ocalić świat przed katastrofą, którą… sam nieumyślnie spowodował. Produkcja zachwyca nie tylko oprawą graficzną, ale również humorem i dystansem. Ma proste zasady. Pozwoli twojemu dziecku na rozwój spostrzegawczości i logicznego myślenia, a także refleksu. To jedna z najlepszych gier dla 4-latków dostępnych na rynku.

Najlepsze gry edukacyjne – Zabawa i Nauka: Inteligencja 4–8 lat

Świetna gra dla dzieciaków od 4. roku życia. Napisana została z myślą o rozwoju umysłowym. Te stworzone przez naukowców ćwiczenia opracowane zostały z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Zabawa i Nauka: Inteligencja 4–8 lat to zestaw gier, które uczą bezstresowo i uwalniają potencjał dzieciaków, a które dostępne są na komputery osobiste. Choć oprawa graficzna jest atrakcyjna, sama produkcja nie ma dużych wymagań sprzętowych. Będzie płynnie działała nawet na starszych urządzeniach. 

Forza Horizon 4 – wyścigi dla każdego

Gra wyścigowa z otwartym światem z 2018 roku to propozycja dla młodszych i starszych. Ponieważ twórcy postawili na zręcznościowy model jazdy, opanowanie zasad gry nie powinno być problemem również dla młodszych dzieci. Oczywiście warto odpowiednio dobrać poziom trudności, żeby tytuł stawiał on zbyt dużych wyzwań wobec przedszkolaków. W grę można grać również z towarzyszem – może zdecydujesz się na wspólną rozgrywkę ze swoim dzieckiem? Dzieci uwielbiają taką formę zdrowej rywalizacji.

Pac-Man Museum wśród najlepszych gier dla dzieci

Jedna z najbardziej ikonicznych postaci świata gier – Pac-Man – doczekała się wciągającej produkcji, która miała swoją premierę w 2013 roku. Dostępna na wszystkie najpopularniejsze platformy produkcja zręcznościowa jest ciekawą propozycją, jeśli interesują cię wciągające gry dla 4-latków. Oczywiście w Pac-Man Museum dobrze bawiły się będą dzieci w każdym wieku. Zasady są bowiem na tyle proste, że żaden przedszkolak nie będzie miał problemu z ich opanowaniem. Jak większość gier w naszym zestawieniu, również ta ma bardzo niski próg wejścia.

Jakie są najlepsze gry dla 4-latków? Hugo: Tropikalna Wyspa

Troll Hugo to kolejny kultowy animowany bohater, który towarzyszy nam już od wielu lat. Bawił i nadal bawi miliony dzieci. Również w grze z 2000 roku, która wciąż może się podobać. Przyjemna grafika i elementy zręcznościowe sprawią, że twój podopieczny chętnie zagłębi się w świat sympatycznego trolla. W produkcji dzieci poznają jego historię, a także pomogą mu w wykonaniu misji – uwolnieniu Hugoliny wraz z całą rodziną. To klasyczna gra, która mimo kilku dekad na karku, wciąż może dać wiele satysfakcji.

Konie i kucyki – dla dziewczynek i chłopców

W 2013 roku światło dzienne ujrzała produkcja skierowana do najmłodszych użytkowników komputerów. Ta gra uczy kierowania stadniną koni, a także zasad pielęgnacji tych zwierząt. Choć prosta, ma wiele wciągających i złożonych mechanik. Na tyle jednak przejrzystych, że poradzą sobie z nimi również dzieci w wieku przedszkolnym. To nie tylko gra logiczna, ale również zręcznościowa oraz – oczywiście w bardzo uproszczonym zakresie – ekonomiczna. Ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność planowania.

Możliwe jest znalezienie odpowiedniej gry dla 4-latków, ale warto poświęcić nieco czasu na wybranie tytułu faktycznie dopasowanego do możliwości i zainteresowań twojego dziecka. Szczęśliwie świat wirtualnej rozrywki jest na tyle rozbudowany, że nie powinno to stanowić większego problemu. Ciekawe i wciągające gry rodzinne dostępne są na każdym kroku – zarówno jako darmowe produkcje na komórki, jak i rozbudowane tytuły z segmentu AAA. Najważniejsze, żebyś kontrolował, w co i jak długo gra twoje dziecko. To ważne dla jego zdrowia i rozwoju!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły