5 powodów, dla których warto znać język programowania PHP

Kornel Grotkowski

PHP to popularny skryptowy język programowania, który wykorzystywany jest między innymi do tworzenia stron WWW i aplikacji webowych. Został wymyślony przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Czy mimo że od tego czasu upłynęły prawie trzy dekady, nadal warto uczyć się PHP, a jeśli tak, to dlaczego?

Najważniejsze zalety języka PHP, które sprawiają, że nadal jest on przydatny

Mimo upływu lat, język PHP stale jest wykorzystywany w nowoczesnej branży technologicznej. Cieszy się ogromną popularnością oraz zaufaniem ze strony programistów. Posiada wiele atutów, które sprawiają, że nadal jego znajomość jest częstym wymaganiem wobec osób, których marzeniem jest kariera w IT, szczególnie w części branży skupionej na tworzeniu aplikacji online oraz stron WWW.

1. Wysoki poziom bezpieczeństwa

PHP uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych języków programistyczny wśród obecnie dostępnych. Posiada wbudowane zabezpieczenia, które chronią strony internetowe przed typowymi zagrożeniami. Dodatkowe funkcje ochronne utrudniają zanieczyszczenie kodu przez wirusy oraz złośliwe oprogramowania. Każda kolejna wersja PHP zawiera zmiany, które mają dążyć do udoskonalania zabezpieczeń i zwiększenia skuteczności odpierania nowych zagrożeń. 

2. Niższe koszty i wysoka wydajność w parze

Wykorzystywanie PHP w web developmencie pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że z większości bibliotek i frameworków można korzystać bezpłatnie. Dzięki temu tworzenie aplikacji webowych oraz stron WWW jest o wiele tańsze niż w przypadku zastosowania innych języków, na przykład Python, Java czy C#.

3. Możliwość tworzenia dynamicznych stron WWW

PHP pozwala na tworzenie nie tylko statycznych stron internetowych, ale także dynamicznych. W dużym uproszczeniu oznacza to, że stworzone z wykorzystaniem tego języka domeny będą dostosowywać się do osób, które je odwiedzają pod kątem zawartości, poprzez bieżącą analizę baz danych i informacji. 

4. Łatwa składnia i ogólna dostępność

Specjaliści z branży przyznają, że PHP to język o konkretnej strukturze. Jest przejrzysty i uporządkowany, dzięki czemu jego nauka jest stosunkowo prosta i szybka. Dużą zaletą jest także jego ogólnodostępność, która znacząco ułatwia pozyskiwanie wiedzy z tego zakresu i poznawania nowych opcji. 

5. Język open-source, który stale się rozwija

PHP to język open-source, wokół którego skupiona jest naprawdę ogromna społeczność specjalistów. Dzięki temu ciągle jest on rozwijany i uzupełniany o nowe funkcje i rozwiązania. Jest to język programistyczny, który stale dostosowuje się do nowych oczekiwań i wymagań, związanych z postępem technologicznym.

Pięć przedstawionych wyżej zalet to oczywiście nie wszystkie atuty wykorzystywania języka PHP w IT. Ten dynamicznie rozwijający się język, dzięki długiej liście plusów, nadal jest jednym z najczęściej wybieranych przez programistów. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły