Jak działają czytniki e-booków? Wyjaśniamy

Kornel Grotkowski
jaki czytnik e-booków wybrać

Czytniki e-booków stały się bardzo popularne wśród wielbicieli książek. Jeśli jeszcze nie posiadasz tego urządzenia i zastanawiasz się nad jego kupnem warto dowiedzieć się jak działają czytniki ebooków i czym się od siebie różnią.

Czym są czytniki ebooków

Czytnik ebooków to urządzenie, które stworzone zostało, aby czytać i przechowywać na nim książki w wersji elektronicznej (ebooki).  Początkowo większość czytników ebooków obsługiwała jedynie najpopularniejsze formaty plików tekstowych takie jak PDS, DOC czy MOBI. Jednak niektóre z najnowszych czytników ebooków działają jak wielofunkcyjne odtwarzacze multimedialne. Wiele z nich ma opcję wyświetlania zdjęć, odtwarzania muzyki lub audiobooków czy przeglądania prasy online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-booków i tego, gdzie je kupować, zajrzyj także tutaj: https://skutecznycontent.pl/ebook/

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik ebooków

Urządzenia dostępne na rynku różnią się nie tylko ilością i typem obsługiwanych formatów, ale również poszczególnymi parametrami mającymi wpływ na to, jak działają czytniki ebooków. Szukając odpowiedniego dla nas czytnika, zwróćmy uwagę na pojemność jego baterii, zastosowane technologie, rodzaj wyświetlacza czy posiadane podświetlenie ekranu. Wszystkie te rzeczy są istotne dla wygody użytkowania takiego urządzenia.

Jak działają czytniki ebooków z technologią elektronicznego papieru

Czytniki ebooków stwarzają optymalne warunki do czytania na nich dokumentów tekstowych. Niektóre czytniki ebooków wyposażone są nawet w wyświetlacz z technologią elektronicznego papieru. Taki typ wyświetlacza, zamiast emitować światło, odbija je, dzięki czemu imituje efekt czytania drukowanej książki. Czytniki, w których zastosowano to rozwiązanie, są przyjazne dla naszych oczu. Nie męczą bowiem wzroku nawet podczas długiego czytania. Dodatkowym plusem technologii elektronicznego papieru jest również to, iż przez brak emisji światła zużywa ona zdecydowanie mniej energii niż klasyczny wyświetlacz. Dzięki temu wyposażone w nią czytniki ebooków działają bardzo długo na jednym naładowaniu baterii. Czytniki z technologią elektronicznego papieru doskonale radzą sobie z promieniami słonecznymi. Jest to więc dobre rozwiązanie, które często czytają książki w parku, ogrodzie lub na przystanku.

Minusem technologii elektronicznego papieru jest to, iż umożliwia ona wyświetlanie treści jedynie w odcieniach szarości. Mogłoby się wydawać, iż to nie problem, jednak osoby lubiące książki z rozbudowanymi grafikami lub często korzystające ze skomplikowanych wykresów mogą być niezadowolone z tego powodu. Na ekranie wyposażonym w tę technologię nie obejrzymy również animacji ani filmów.

Jak działają czytniki ebooków z wyświetlaczem LCD

Czytniki ebooków z wyświetlaczem LCD działają podobnie do tabletów. Możemy wyświetlać na nich treści w kolorze oraz oglądać animacje. Jednak znacznie szybciej wyczerpuje się w nich bateria, a emitowane przez ekran światło ma niekorzystny wpływ na nasz wzrok. Czytnik ebooków z wyświetlaczem LCD to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są przekonane do elektronicznego papieru lub takich, które potrzebują bardziej uniwersalnego urządzenia, na którym dadzą radę przeczytać na przykład kolorowy komiks.

Jak działają czytniki ebooków z podświetleniem

Ekrany z technologią elektronicznego papieru nie emitują światła, dlatego producenci często wyposażają je w dodatkowe podświetlenie. Są to po prostu malutkie diody wbudowane w obudowę i oświetlające wyświetlacz tak jak lampa oświetla papierową książkę. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie czytać w półmroku lub ciemności. Podświetlenie ekranu jest bardzo przydatnym i bezpiecznym dla wzroku rozwiązaniem.

Czy warto kupić czytnik ebooków

Czytnik ebooków daje Ci możliwość przechowywania tysięcy książek w jednym małym urządzeniu. Jest to niezbędny sprzęt dla każdego fana czytania. Teraz gdy już wiesz, jak działają czytniki ebooków możesz wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły