Czy grając w symulatory jazdy, można nauczyć się prowadzić samochód?

Kornel Grotkowski
Niektórzy zastanawiają się, czy gra w symulator jazdy to dobry sposób na to, by nauczyć się prowadzić samochód? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak może się wydawać. Gry mają bowiem pewne zalety, ale na pewno nic nie zastąpi jazdy z instruktorem.
symulatory jazdy a prowadzenie samochodu

Już na początku warto postawić sprawę jasno – prawo do prowadzenia samochodu daje tylko pomyślnie zdany egzamin państwowy. Składa się dwóch części, teoretycznej i praktycznej. O wiedzę z obu zakresów dbają szkoły nauki jazdy, a dokładniej zatrudnieni przez nich instruktorzy. Czy w tym systemie jest miejsce dla fanów gry w symulatory jazdy? Przecież nie od dziś wirtualny świat pomaga w kształceniu pilotów, więc pytanie pozostaje otwarte.

O czym powinni pamiętać niedoświadczeni kierowcy?

Zacznijmy od tego, że symulator nie wymaga wykupienia polisy. Każde auto, które porusza się po drogach, musi być ubezpieczone. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, choć ostateczna stawka zależy między innymi właśnie od wieku i doświadczenia kierowcy. Najtańsze OC z Beesafe również jest kalkulowane na podstawie takich danych.

Niedoświadczeni kierowcy, którzy dopiero się uczą, mogą więc włączyć do praktyki elementy świata wirtualnego. Muszą przy tym pamiętać, że nie może on zastąpić rad doświadczonego instruktora, a przede wszystkim rozwagi podczas prowadzenia samochodu. 

Gra w symulator jazdy – rozrywka czy coś więcej?

Osoby, które chcą nauczyć się prowadzić samochód dzięki grom, powinny zapomnieć o wyścigach. Gra w symulator jazdy to coś, co w miarę wiernie imituje sytuacje na drodze. Najważniejszym atutem jest tu możliwość doświadczenia naprawdę ekstremalnych sytuacji. Nikt nie chce w realnym świecie spowodować kolizji czy przeżyć poślizgu – symulator jazdy pozwala doświadczyć tych skrajnych emocji bez ponoszenia konsekwencji. Będąc właścicielem realnego samochodu, powinieneś odwiedzić stronę https://beesafe.pl/. Dobra polisa ubezpieczeniowa dotyczy nie tylko auta i zapewnia spokój w wielu dziedzinach życia. 

Jeśli zastanawiasz się nad grą w symulator jazdy przed otrzymaniem prawa jazdy, musisz zacząć od dobrego sprzętu. Najważniejsza jest kierownica do gier, która będzie reagować na wszelkie zdarzenia online. Musi zachowywać się tak, jak samochodowa. Oprócz tego trzeba kupić pedały, skrzynię biegów i dobre monitory. To naprawdę spory wydatek, więc jeśli tylko chcesz podszkolić swoje umiejętności, zapisz się na kurs – i tak trzeba będzie to zrobić.

Szkoła nauki jazdy a symulator jazdy

Jaka jest przewaga szkoły nauki jazdy nad symulatorem? Możliwość kontaktu z instruktorem oraz korygowanie błędów, a przede wszystkim szansa na to, by wymienić się doświadczeniami. Kursant uczy się także odpowiedzialności, ponieważ grając w symulator jazdy, wie, że żadna jego decyzja nie będzie nieodwołalna ani tragiczna w skutkach.

Tymczasem jazda w „realu” wymaga dużego skupienia oraz obserwowania otoczenia. Dzięki grom można to ćwiczyć, jednak nabyte w ten sposób umiejętności należy sprawdzić w praktyce. Właśnie dlatego nad kandydatem na kierowcę czuwa doświadczony instruktor. W razie konieczności powściąga brawurę i tłumaczy konsekwencje.

Profesjonalny symulator do nauki jazdy

Gra w symulator jazdy ma wiele zalet, ale nie może więc być jedynym źródłem doświadczenia przyszłego kierowcy. Szkoły jazdy zaczynają się interesować takim sprzętem. Pomaga on bowiem zupełnie niedoświadczonym osobom poczuć się pewnie za kierownicą. Ma to duży wpływ na psychikę, ponieważ pierwsza w życiu jazda zwykle jest dużym stresem.

Pewność siebie za kierownicą to podstawa, a przestraszona osoba prowadząca „elkę”, potrafi skutecznie zatamować ruch w mieście. Dlatego zajęcia w profesjonalnych symulatorach stanowią jeden z wabików na kursantów. Zwykle odbywają się po części teoretycznej, a przed wyjazdem na ulicę. Warto, by takie ćwiczenia stanowiły integralną część każdego kursu.

Podsumowując, gra w symulator jazdy na pewno nie zastąpi zajęć z instruktorem. Jednak nie można jej całkowicie przekreślać, gdyż oswaja młodych ludzi z sytuacjami na drodze i wyrabia refleks. Jednak tylko zdany egzamin stanowi potwierdzenie nabytych umiejętności.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły