Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, można grać w gry video online?

Kornel Grotkowski
Zwolnienie lekarskie wystawiane jest, gdy lekarz stwierdzi czasową niezdolność do pracy. Pacjent ma obowiązek wykorzystać je na leczenie i jak najszybszy powrót do zdrowia. Czy w tym czasie może grać w gry video online? Przeczytaj, co ci wolno, a czego nie!
Zwolnienie lekarskie a gry video online

Zwolnienie lekarskie, czyli L4, jest dokumentem, który potwierdza i usprawiedliwia nieobecność pracownika. Powodem absencji jest choroba pracownika lub osoby, nad którą sprawuje on pieczę. Za czas nieobecności przysługuje wynagrodzenie wyliczane według ustalonych zasad. Osoba przebywająca na L4 musi przestrzegać zasad, a czas nieobecności w pracy przeznaczyć na leczenie i jak najszybszy powrót do zdrowia. Chory musi przebywać w miejscu, które zostanie podane w zwolnieniu. Może on zostać skontrolowany przez ZUS lub pracodawcę.

Co można robić na zwolnieniu lekarskim

Niezależnie od tego, czy zwolnienie wystawi ci lekarz w przychodni, czy otrzymasz zwolnienie L4 online, musisz wykorzystać je zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to, że nie powinieneś opuszczać miejsca, które podałeś lekarzowi wystawiającemu zwolnienie. Kod 1 na zwolnieniu lekarskim oznacza, że pacjent musi leżeć, ponieważ tego wymaga jego stan zdrowia. Wyjątkiem jest wizyta u lekarza lub wyjście do apteki (jeśli to rzeczywiście niezbędne do kontynuowania leczenia) – wypowiadają się eksperci.

Kod 2 na zwolnieniu lekarskim oznacza, że chory może chodzić. Jak interpretować taki zapis? Lekarz stwierdza, że wychodzenie i przemieszczanie się nie szkodzi pacjentowi i nie opóźnia jego powrotu do zdrowia. Wychodzenie musi jednak zawsze dotyczyć ważnych wskazań – mogą to być zakupy, wizyta u lekarza, rehabilitanta, a jeśli lekarz zalecił, nawet spacer.

Czy na zwolnieniu można grać w gry video online?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wykorzystać czas zwolnienia lekarskiego. Co można robić, a co jest kategorycznie zabronione. Podstawowa zasada głosi, iż chory nie może wykonywać czynności, które opóźniają proces zdrowienia lub wręcz uniemożliwiają powrót do zdrowia. Jednocześnie, nawet jeśli na zwolnieniu umieszczono kod 2, każde wyjście z domu musi być uzasadnione koniecznością. Na L4 nie możesz wykonywać żadnej pracy zarobkowej, przeprowadzać remontu w domu, czy wyjeżdżać w celach rekreacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś grał w gry video czy oglądał telewizję – oczywiście z umiarem.

Powyższe zasady dotyczą chorego, który otrzymał L4 na depresję od lekarza rodzinnego, ale również pacjenta leczącego grypę lub chorobę zakaźną. Niezależnie od tego, jaka dolegliwość spowodowała czasową niezdolność do pracy, musisz stosować się do zaleceń lekarskich, zwracając uwagę na kod wpisany na zwolnieniu. Nie możesz się przemęczać i wykonywać czynności, które mogą mieć niekorzystny wpływ na twój stan zdrowia.

Jak zdobyć zwolnienie online?

Jeśli chcesz otrzymać zwolnienie lekarskie, musisz udać się do przychodni. Chorzy, którzy z jakichś przyczyn nie chcą wychodzić z domu, a także ci, którym zależy na czasie mogą skorzystać z rozwiązania alternatywnego, czyli e-zwolnienia. Serwis e-lekarz24h.pl umożliwia przeprowadzenie konsultacji lekarskiej, uzyskanie recepty oraz L4. Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na stronie i dokonać płatności za usługę. W ankiecie należy opisać dolegliwości i objawy choroby. W ciągu kilkunastu minut możesz spodziewać się telefonu od lekarza, który przeprowadzi z tobą wywiad. 

Zwolnienie lekarskie online zostaje automatycznie przesłane do ZUS czy pracodawcy. Chory musi pamiętać, że w każdej chwili może zostać skontrolowany. Jeśli urzędnicy stwierdzą złamanie zasad, pracownik może zostać ukarany zwolnieniem dyscyplinarnym lub odebraniem prawa do zasiłku. Znajomość przepisów obowiązuje każdego pracownika. 

W trakcie zwolnienia lekarskiego możesz spędzać czas w sposób, który nie doprowadzi do pogorszenia twojego stanu zdrowia. Możesz grać w gry video, jeśli nie ma do tego konkretnych przeciwwskazań lekarskich. L4 to czas przeznaczony na rekonwalescencję i odpoczynek.  

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły