Gry wyścigowe – najpopularniejsze i najlepsze produkcje, które zachwycą fanów motoryzacji

Kornel Grotkowski
Symulatory wyścigów, czy to skierowane do hardcore’owych, czy casualowych graczy, stanowią ważny element rynku wirtualnej rozrywki. Zachwycają oprawą graficzną oraz realizmem. Przedstawiamy najlepsze gry wyścigowe na komputery i konsole.
Gry wyścigowe

Symulatory wyścigów samochodowych powstają od kilku dekad. Proste aplikacje z kilkoma ścigającymi się pikselami stworzyły podwaliny pod gatunek gier, który cieszy się obecnie ogromną popularnością. Cenieni producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej dopracowanych symulatorów jazdy. Grafika ociera się o fotorealizm. Sama jazda wywołuje natomiast wiele pozytywnych emocji. Gry wyścigowe, czy to się komuś podoba, czy nie, są jednymi z najważniejszych dla całej branży. Znasz wszystkie przedstawione przez nas tytuły?

Seria Need for Speed – najpopularniejsze gry wyścigowe na świecie

Historia tej serii sięga 1994 roku. Wtedy właśnie pojawiła się rewolucyjna pierwsza odsłona, która wyznaczała trendy. Stworzona przez Electronic Arts marka przetrwała kolejne dekady. Światło dzienne ujrzały dziesiątki odsłon serii, które na całym świecie zarobiły setki milionów dolarów. Oczywiście były wśród nich produkcje lepsze i gorsze, mniej lub bardziej przełomowe. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że Need for Speed jest najpopularniejszą serią symulacyjnych gier wyścigowych na świecie. Najnowsza odsłona – Need for Speed Heat – ukazała się w 2019 roku na wszystkich najpopularniejszych platformach.

Colin McRae Rally później znane jako Dirt

Pod koniec XX wieku seria Colin McRae Rally, sygnowana nazwiskiem legendarnego kierowcy, biła rekordy popularności. Zachwycała realizmem. Słynęła z wysokiego poziomu trudności. Również przetrwała próbę czasu, choć od 2011 roku znana jest pod nazwą Dirt Rally. Co kilka lat powstają kolejne, coraz doskonalsze odsłony. W 2020 roku swoją premierę miała gra Dirt 5, która zabrała bardzo dobre recenzje. Seria gier o wyścigach cieszy się ogromnym uznaniem w branży. Skierowana jest raczej do miłośników wyzwań oraz realizmu.  

F1 – gra o najpopularniejszych wyścigach na świecie

Formuła 1 to najbardziej znane wyścigi na świecie. Oczywiste jest, że również one muszą mieć swój symulator. Seria F1 od firmy Codemasters towarzyszy nam od 2009 roku. Wydawana jest co roku, wraz ze startem kolejnego sezonu wyścigów. Twórcy dbają o ciągłe polepszanie grafiki, ale również realizmu. W najnowszej odsłonie z 2021 roku dodano nowe tryby – fabularny oraz dwuosobową karierę. F1 stworzone zostało z myślą zarówno o jednym, jak i wielu graczach. W grze dostępne są prawdziwe pojazdy znane z torów Formuły 1.

Forza Horizon i Forza Motorsport – dwie serie od jednego producenta

Stawiające na realistyczne doznania serie Forza Racing wydawane są od 2005 roku. Wydawane są nieregularnie. Za stworzenie pierwszych odsłon odpowiedzialne jest Turn 10 Studios, a obecnie wydawane są pod szyldem Playground Games. Cechują się ciągłym dążeniem do stworzenia realistycznego modelu jazdy. Twórcy starają się możliwie najstaranniej oddać specyfikację techniczną oraz system jazdy konkretnych modeli samochodów. W grach pojazdów na licencji jest bardzo dużo, co stanowi ogromną zaletę serii. Najnowsza Forza Motorsport 7 pojawiła się w 2017, natomiast Forza Horizon 5 w 2021 roku.

Najpierw TOCA, później Grid

W 1997 roku na rynku pojawiła się TOCA Touring Car Championship. Kolejne części powstawały aż do 2006 roku, skupiając się na wyścigach samochodów osobowych. Później seria zmieniła nazwę na Grid. Od 2008 do 2019 roku ukazały się cztery odsłony – zarówno na PC, jak i konsole. Gry zachwycają grafiką i świetnie odwzorowany modelem jazdy. Na luty 2022 roku zapowiedziano wydanie kolejnej odsłony zatytułowanej Grid Legends.

The Crew – wieloosobowy sandboks

Jedna z gier wyścigowych z otwartym światem, The Crew, była odkryciem 2014 roku. Produkcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony miłośników gier z uproszczonym modelem jazdy. W grze dostępne jest ponad 100 modeli pojazdów, którymi gracze mogą ścigać się po ulicach amerykańskich miast. Tytuł jest szczególnie ceniony za tryb wieloosobowy. W 2018 roku pojawiło się The Crew 2. Twórcy poszli za ciosem, tworząc udoskonaloną wersję oryginalnej odsłony. Tytuł spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy.

Realistyczna rozgrywka, pięknie odwzorowane tory wyścigowe i samochody, możliwość pojedynków z innymi graczami. Tak w skrócie opisać można gry wyścigowe, które dostępne są na rynku. Znajdziesz wśród nich coś dla siebie zarówno na PC, jak i PlayStation czy Xboxa. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły