Gry strzelanki – 10 najlepszych FPS-ów na komputery i konsole

Kornel Grotkowski
Strzelanki pierwszoosobowe cieszą się niemalejącą popularnością od wielu lat. Dynamiczne, dające wiele satysfakcji, z dobrą oprawą graficzną – zachwycają graczy niezależnie od wieku. Jakie są najlepsze gry strzelanki? Oto nasze TOP 10!
Gry strzelanki

Gry FPS są niezwykle urozmaicone. Zarówno jednoosobowe, jak i te przystosowane do gry w sieci z wieloma graczami. Jedne zapewniają liniową fabułę, inne natomiast rozgrywają się w otwartym świecie. Wszystko, co je łączy, to perspektywa – pierwszoosobowa. No i sposób walki, bo najczęściej koncentrują się na pojedynkach przy użyciu broni palnej. To jeden z najpopularniejszych gatunków gier w całej historii wirtualnej rozrywki. Powodów jest oczywiście wiele, ale najważniejszym jest dynamika. Bo gry te cechują ciągła akcja i nieustające napięcie. Poniżej znajdziesz najlepsze gry strzelanki ostatnich lat:

Seria Call of Duty – najpopularniejsze gry strzelanki

Żaden miłośników pierwszoosobowych gier strzelanek nie wyobraża sobie podobnego zestawienia bez tytułów z tej serii. Wskazanie jednego jest niemożliwe, ponieważ wiele zasługuje na uwagę. Wydawane są od 2003 roku i niezmiennie cieszą się uznaniem graczy. W 2021 roku pojawiło się Call of Duty: Vanguard, które dostępne jest na komputery oraz konsole nowej generacji. Akcję ponownie osadzono w realiach II wojny światowej.

Far Cry 4

Choć pojawiły się już kolejne odsłony, to właśnie „czwórka” uznawana jest za szczytowe osiągnięcie firmy Ubisoft. Gra z widokiem z perspektywy pierwszej osoby ukazała się w listopadzie 2014 roku i szybko podbiła rynek. Choć obecnie nie zachwyca już oprawą graficzną, nadal może się podobać z powodu ciekawego, otwartego świata oraz naprawdę sprawnie poprowadzonego wątku głównego.

Counter-Strike: Global Offensive

Prawdziwa legenda. Choć ta gra strzelanka online jest na rynku od ponad dekady, wciąż ma ogromne grono stałych użytkowników. Powstają kolejne dedykowane serwery i organizowane są turnieje mające na celu wyłonienie najlepszych graczy. Choć gra jest prosta, a mecz odbywają się na niewielkich mapach, przyciąga nowych użytkowników. Ci chcą cały czas polepszać swoje umiejętności i pojedynkować się z innymi miłośnikami tytułu z całego świata. Global Offensive to fenomen na skalę światową!

Battlefield V

Kolejna legendarna seria, ale tym razem wybraliśmy jeden tytuł. Mającą swoją premierę w 2018 roku „piątkę”. Gra osadzona w realiach II wojny światowej miała ciekawą kampanię fabularną, ale uznanie zyskała przede wszystkim za sprawnie zaprojektowany tryp multiplayer. Choć mijają kolejne lata od jej premiery, wciąż cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników grania przez internet.

Metro Exodus

Jeśli chodzi o gry strzelanki dla jednej osoby, to Metro jest jedną z najciekawszych. Osadzony w realiach postapo Exodus to najnowsza odsłona serii. Zachwyca światem przedstawionym i ciekawą liniową fabułą. Walka o przetrwanie w napromieniowanym świecie daje wiele satysfakcji, a sam tytuł zapewnia wciągającą rozgrywkę na wiele długich godzin. Na duże uznanie zasługuje grafika 3D stworzona przez studio 4A Games

Doom Eternal

Kultowa seria, która stanowiła podwaliny dla całego świata gier, powróciła w 2016 roku. I był to powrót niezwykle okazały. Tytuł okazał się pełnym akcji FPS-em z bogatym i pełnym niebezpieczeństw światem przedstawionym w pełnym 3D. Sukces okazał się tak duży, że w 2020 roku pojawiła się na rynku kontynuacja, równie udana – z podtytułem Eternal.

Wolfenstein: The New Order

Był Doom, przyszedł czas na kolejny ikoniczny tytuł – Wolfenstein. Odsłona The New Order to jedna z najlepszych produkcji 2014 roku. Oczarowała recenzentów oraz fanów FPS-ów. Nie tylko licznymi odniesieniami do kultowej odsłony sprzed wielu lat, ale również świetną trójwymiarową grafiką oraz nietuzinkową fabułą osadzoną w realiach II wojny światowej.

Titanfall 2

Sieciowa strzelanina, której pierwsza odsłona okazała się ogromnym sukcesem. Respawn Entertainment poszło za ciosem i w 2016 roku wydało jeszcze lepszą kontynuację. Pozycja obowiązkowa, jeśli jesteś miłośnikiem futurystycznego świata i lubisz, gdy strzelają do ciebie zaawansowane technologicznie roboty.

Destiny 2

Kontynuacja cenionej strzelanki pojawiła się na rynku w 2017 roku. Podobnie jak pierwsza odsłona, również druga łączy w sobie elementy FPS-a oraz MMO. Co jeszcze lepsze, wszystko podrasowane jest klimatem znanym z dzieł science fiction. Tytuł dostępny jest na wszystkie najpopularniejsze platformy. 

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

Polska gra, w której wcielisz się w snajpera, który otrzymuje zadania wyeliminowania różnych ważnych osób na terenie Bliskiego Wschodu. Najnowsza odsłona serii ukazała się w czerwcu 2021 roku. Tytuł zachwyca realizmem i odwzorowaniem broni, a także świetnie skonstruowanymi misjami.

Wymienione wyżej tytuły, to niestety zwykle nie są darmowe gry. Produkcje z segmentu AAA potrafią kosztować na premierę nawet kilkaset złotych. Jeśli to dla ciebie problem, szukaj nieco starszych, ale wciąż dobrych tytułów w usługach typu Xbox Game Pass. Wówczas cenione tytuły online dostępne będą za niewielkie pieniądze, a wśród nich jest sporo FPS-ów. Darmowe gry strzelanki online również są w zasięgu ręki, ale nie zawsze zachwycają jakością. Pamiętaj, że nasza dziesiątka to tylko fragment obszernego rynku produkcji z tego niezwykle popularnego gatunku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły